Основа

                                

                              Основата за всеки трейдър







 Форекс пазарът или накратко Форекс е най-големият пазар в света с дневен оборот между 2 и 5 трилиона долара. Валутния пазар се характеризира с високата си ликвидност. Всъщност това е един от най-ликвидните финансови пазари, което е предпоставка за ниски разходи при търгуване и бързо изпълнение на поръчките. Банката за международни разплащания (БМР) на всеки три години прави анализ на развитието на пазарите на валути и деривати, като последното такова бе през 2013г. За периода от 2001 до 2013 година той е нарастнал в относителен размер с около 256%, като от 1,5 трилиона долара дневният оборот достига внушителните 5,345 трилиона долара през 2013г.  Това е около 14% от БВП на световната икономика. Изначало валутния пазар е предназначен да подпомага международната търговия и инвестиции, но поради бурното развитие на технологиите и поради факта, че практически днес всеки може да има достъп до този пазар той се използва предимно за спекулиране. За разлика от фондовите и фючърсните борси търговията при форекс не е централизирана и съответно няма стандартизирани контракти, като при Ню Йоркската Стокова Борса (NSYE).
Търговията на валутния пазар се извършва 5 дни в седмицата и 24 часа в денонощието. Това също го отличава от традиционните борсови пазари, където си има час на отваряне и час на затваряне. Това е също голямо предимство за пазарните участници, тъй като ако пазарът има работно време и ако се случи дадено събитие преди отварянето на борсата цените може да се задвижат в дадена посока значително и да се променят толкова, че да са под и над дневния лимит. Работният ден е разделен на пет търговски сесии, свързани с основните финансови центрове в света. Денят започва с отварянето на Азиатската сесия от 00:00 до 9:00, където главните финансови центрове са Токио и Сидни (2:00 – 11:00). Следващата е Европейската сесия, където финансовите столици са Франкфурт и Цюрих (от 9:00 до 18:00) и Лондон (10:00 до 19:00). Денят завършва с Американската сесия, чиито център е Ню Йорк (15:00 – 24:00). Най-големият от финансовите центрове е Лондон, където се извършват над 34% от валутните транзакции и за това европейската сесия е най-ликвидна. След това е Ню Йорк с около 18% от общия обем сделки. Може лесно да се забележи препокриването на лондонската и ню йоркската сесия (между 14:00 и 18:00), когато е най-ликвидната част от деня и съответно тази с най-висока волатилност. Около 69,3% от всички транзакции се извършват в 4-т финансови столици на света, като страните Сингапур, Хонг Конг и Швейцария увеличават своя дял от общия обем на извършваните транзакции през последните години. 
От изключително голямо значение е делът на валутните двойки от общия обем на транзакциите. Официално най-търгувана е валутната двойка EUR/USD, която по информация от анализа на Банката за международни разплащания заема около 24% от дневния обем на търговията. Това е най-търгуваната и най-ликвидната валутна двойка. Колкото по-ликвидна е една валутна двойка, толкова по-трудно тя може да бъде манипулирана от един или няколко пазарни участници и ценовото движение подлежи на по-нормален анализ. Икономиката на САЩ е една от най-големите в света и за това е нормално щатския долар да е най-търгуваната валута, заемаща място в около 80% от всички транзакции на форекс пазара. Движението на двойката Евро/Долар се влияе изключително от политиката на ЕЦБ, БВП, ZEW и Ifo индекси, ИПЦ. Следващата по обем на направените сделки за ден е двойката USD/JPY, която заема 18% от дневния обем на пазара. През последните години тенденциите във валутната търговия сочат засилен интерес на двойките, включващи японската йена поради факта, че Японската централна банка държи лихвата изключително ниска (0,1%), за да поддържа експортния характер на японската икономика и по този начин местното производство става по-конкурентноспособно на международния пазар.Това доведе до популяризирането на т.нар. Кери Трейд стратегия за търговия На трето място по дневен обем на транзакциите е двойката GBP/USD (кабелът), която се характеризира с по-голяма волатилност, като към 2013г. тя заема 9% от обема на транзакциите. Основните играчи, които търгуват с паунда са най-големите британски банки като RBS, Lloyds TSB, HSBC и Barclays. Следващите валутни двойки, заемащи по-голям процент от общия обем на направените транзакции са съответно USD/AUD, USD/CAD,USD/CHF, чийто дял съответно е 7, 4 и 3 на сто. Последните са известни още като стокови валути (commodity currencies).
Когато търгуваме на валутния пазар, е изключително важно да знаем кои са основните участници в него. По своята същност основните движещи сили на форекс пазара са централните банки, търговските банки и другите финансови институции, инвестиционните и хедж фондовете, правителствените фондове, компаниите и индивидуалните трейдъри. Централните банки се опитват да контролират търсенето и предлагането на даден валута, като често използвани са валутните резерви, с които централните банки се намесват на форекс пазара. С най-голям валутен резерв е Китай – 4 трл. долара, следвана от Япония с 1,2 трлн. долара резерви 

През последните години все по-голяма роля на валутния, а и на останалите финансови пазари играят и правителствените фондове (Sovereign Wealth Funds). Те се създават, когато дадена държава има значителни бюджетни излишъци и няма сериозни задължения. В резултат на икономическия бум до средата на 2008г. много държави, които имаха значителен ръст на БВП, като Китай и Сингапур или такива, които произвеждат суровини (ОАЕ, Саудитстка Арабия, Кувейт) натрупаха значителни средства, които са управлявани от различни правителствени фондове.

         Индивидуалните трейдъри са незначителна част от този пазар, което е показателно, за това че те не могат да са реален фактор за ценовото движение. Ето защо задачата на всеки ритейл трейдър е да следи големите институции като инвестиционни банки, централни банки и др. За да постигне това обаче той трябва да умее добре да анализира пазара. Форекс пазарът се поддава основно на два вида анализ: Фундаментален и технически. Именно използвайки техническия анализ ще ви предоставя една уникална стратегия  за 70% успешни сделки. Но ще обърнем внимание и на фундаменталния анализ, тъй като влияе на ценовото движение, което, от своя страна е свързано с техническия анализ. Той най-общо представлява анализ на това как глобалните и други икономически събития се отразяват на финансовите пазари. Най-важните данни за фундаметналния анализ са стойностите на държавните лихви и лихвената политика на централните банки като цяло, икономическите послания, които отправят оторизираните ръководители на централните банки, промяната във федералната икономическа политика на Съединените щати, социалните реакции на определени новини, печалбите на големите компании и въобще всички икономически и понякога неикономически новини (природно бедствие и др.).
Търговските банки и другите финансови институции формират структурата на международния валутен пазар. Почти всички останали участници осъществяват своите сделки чрез тях. Някой големи банки всеки ден търгуват суми от порядъка на милиарди долари. На таблица 2 са представени банките с най-голям пазарен дял от форекс пазара, като първите три от тях заемат около 40% от целия валутен пазар.                                                                
Инвестиционните и хедж фондовете са крупните играчи на форекс пазара. Единствената цел при тях е реализирането на спекулативна печалба. Всеки фонд има целева доходност и неговите мениджъри получават значителни бонуси, ако я надминат. Много важен месец за мениджърите на хедж фондове е месец ноември, когато се засичат резултатите, на база на които се определят годишните бонуси. Това обсулавя и традиционно високата волативност на пазара през октомври и ноември.

Индивидуалните трейдъри са последната по мащаб част от участниците на валутните пазари. През последните години поради развитието на информационните системи достъпът до финансовите пазари стана много по-лесен. Днес практически всеки човек може да си открие индивидуална сметка при даден брокер и да търгува активност на желания от него пазар. Въпреки това индивидуалните трейдъри (Retail traders) не могат да осъществяват какъвто и да било натиск над пазара, тъй като обемите с които търгуват са много по-незначителни в сравнение  с паричната сума, която различните фондове и правителствени институции използват за осъществяването на определени сделки.
Техническия анализ е пълна противоположност на фундаменталния анализ, който стои в основата на всеки метод.Техническите анализатори наблюдават предишни ценови движения и  индикатори, опитвайки се да направят заключение за бъдещото изменение на цените на различни финансови инструменти.

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Price Action анализ на основната валутна двойка на W1

                                                         EUR/USD W1      Здравейте уважаеми колеги! Мина доста време от последният м...